27. července 2012

Malosolnyje ogurcy - kvašené slané okurky

Ukrajinský recept na výborné slano-kysele kvašené okurčičky. Dle mého soudu se povedl na 110%. B. si myslí, že by mohly být kyselejší, ale to je jen o době, jak dlouho se nechají kvasit. Recept se da určitě doplňovat podle chuti a možností.


Ingredience:
Okurky nakládačky, já preferuji odrůdy s hrbolky na úkor srstnatých, hrbolaté mi prijdou křupavější
Sůl
černý pepř celý
česnek - stroužky
Listy rybízu
Kopr - ideálně rozkvetlý
--------------
Nad rámec receptu jsem přidal:
čerstvou salátovou cibuli
Maďarské kulaté feferonky
Libeček


Postup:
Okurky napěchujte do láhve, na dno dejte listy rybízu (obsahují enzym pusobící na celulózu, což má za následek, že okurky nerozbředávají, ale jsou stále baječně křupavé), kuličky celého pepře, okurky proložte několika stroužky česneku, cibuli, květy kopru, par snítkami libečku a feferonkami.
Připravte si slaný nálev, na litr vody dejte plnou lžíci soli, a nechte projít varem. Vařící lák nalijte do nádob s napěchovanými okurkami a dalšími ingrediencemi a nechte na světle a teple.
Druhý den se voda začne zakalovat a uvidíte, jak z okurčiček vycházeji malé bublinky - toho jsme chtěli dosáhnout, okurky začaly kvasit. Na světle a teple nechte sklenice 24 - 36 hodin, ochutnejte, zda jsou nakyslé, jak se vám hodí, a zhodnoťte jejich slanost. Když jste spokojení, dejte je do lednice. V lednici budou dál kysat (byť velice pomalu) a budou do sebe dál natahovat sůl. Pokud by se vám zdálo, že jsou okurky slané už dost, odlijte lák a dolijte ho vodou.
Pokud by se vám zdálo, že jsou nakyslé nedostatečně, nechte je zas na světle a teple, kvasný proces se rozjede rychleji.

Připravil K.

Pin It Now!

2 komentáře:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...